Πανελλήνιες Εξετάσεις 2020 : ΟΔΗΓΙΕΣ

Αγαπητά μας παιδιά

Την Δευτέρα 15/6 καλείστε να πάρετε μέρος στην πιο δύσκολη δοκιμασία της ζωής σας. Ήμασταν και θα είμαστε δίπλα σας κάθε στιγμή. Για το λόγο αυτό σας αποστέλλουμε τις επόμενες οδηγίες:

Την 1η μέρα (Δευτέρα 15/6) έρχεστε στο εξεταστικό κέντρο στις 7:30 το πρωί. Τις επόμενες ημέρες στις 7:45.

Μαζί σας θα έχετε:

• Το καρτελάκι των πανελλαδικών
  • Την ταυτότητά σας ή το διαβατήριό σας
  • Ένα μπουκαλάκι με νερό ή έναν χυμό
  • Δύο στυλό διαρκείας μπλε ή μαύρα και μία γόμα
  • Μολύβι και ίσως γεωμετρικά όργανα αν νομίσετε ότι θα σας χρειαστούν

Μην έχετε μαζί σας:

• Κινητό τηλέφωνο
  • Μπλάνκο ή ταινία σβησίματος
  • Τσάντα
  • Κασετίνα
  • Σημειώσεις
  • Ηλεκτρονικό ρολόι ή οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό μέσο

Ειδικά το κινητό τηλέφωνο, ακόμα και κλειστό, είναι λόγος μηδενισμού του μαθητή αν βρεθεί πάνω του την ώρα της εξέτασης.

Κατά την προσέλευσή σας στο χώρο του σχολείου καλό θα ήταν να ανατρέξετε στις τοιχοκολλημένες καταστάσεις, προκειμένου να βρείτε την αίθουσα στην οποία θα εξεταστείτε.

Όταν μπείτε στην αίθουσα οι επιτηρητές θα σας τοποθετήσουν στα θρανία σας και θα σας μοιράσουν τα τετράδιά σας. Αρχικά θα φυλλομετρήσετε το τετράδιό σας (πρέπει να έχει 16 φύλλα στο εσωτερικό του) και θα ελέγξετε το τετράδιο για στίγματα ή άλλα διακριτικά σημάδια.

Στην συνέχεια θα αντιγράψετε από τον πίνακα τον τίτλο του μαθήματος και με κεφαλαία γράμματα θα το γράψετε στο μπροστινό μέρος του τετραδίου με την ένδειξη Γ.Π. (Γενικής Παιδείας) ή Προσανατολισμού. Από κάτω ακριβώς (και πιο ψηλά από το πλαίσιο) θα γράψετε τον χαρακτηρισμό Νέο. Στο εσωτερικό μέρος του εξώφυλλου θα γράψετε τα στοιχεία σας όπως αυτά αναγράφονται στο καρτελάκι των Πανελλαδικών (πάντα με κεφαλαία γράμματα).

Προσοχή να μην κάνετε λάθος γιατί δικαιούστε ένα τετράδιο σε κάθε μάθημα.

Οι επιτηρητές αφού ελέγξουν τα στοιχεία σας θα κολλήσουν τα αριθμητήρια στο τετράδιό σας καθώς και το αυτοκόλλητο κάλυψης των αριθμητηρίων.

Το κουδούνι που θα χτυπήσει στη συνέχεια, θα σημαίνει την έναρξη της αποστολής των θεμάτων και άρα την απόλυτη ηρεμία από μέρους σας.

Από την ώρα που θα πάρετε τα θέματα έχετε τρεις (3) ώρες για να απαντήσετε.

Προσοχή:

• Δεν τσαλακώνετε το τετράδιό σας
  • Δεν τσακίζετε το εξώφυλλο πάνω στην διακεκομμένη γραμμή
  • Δεν αναγράφετε στο εσωτερικό του τετραδίου το όνομά σας ή οποιοδήποτε άλλο διακριτικό
  • Δεν ζωγραφίζετε ή δεν γράφετε στίχους ή τραγούδια στο τετράδιό σας

Αν παρόλα αυτά γράψετε κάτι που δεν έπρεπε, θα πρέπει να το σβήσετε οι ίδιοι πριν ή κατά την παράδοση του τετραδίου σας.

Τις τελευταίες σελίδες του τετραδίου σας, μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε σαν πρόχειρο, εφόσον το γράψετε στο πάνω μέρος.

Η μετάβαση στην τουαλέτα επιτρέπεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Σε περίπτωση που χρειάζεστε κάποιο φάρμακο σας ενημερώνουμε ότι η Λυκειακή Επιτροπή απαγορεύεται να δώσει οποιοδήποτε φάρμακο σε μαθητή (depon, panadol…).

Στην λήξη της εξέτασης θα χτυπήσει το κουδούνι και υποχρεούστε να αφήσετε τα στυλό κάτω και να κλείσετε τα τετράδιά σας. Τα παραδίνετε ένας - ένας με σειρά και όχι όλοι μαζί.

Προσοχή θα πρέπει να υποδείξετε τη σελίδα όπου έχουν τελειώσει οι απαντήσεις σας.

Σας ευχόμαστε καλή δύναμη και επιτυχία στις εξετάσεις!!!